Czy naprawdę potrzebujesz kontroli rodzicielskiej? Jakie są dostępne opcje? Czy naprawdę działają? W tym artykule zapoznasz się z szeroką gamą rozwiązań dotyczących kontroli rodzicielskiej, od ustawień systemów operacyjnych, poprzez aplikacje monitorujące, po sprzęt sieciowy.

Nawet jeśli rozmawialiście ze swoimi dziećmi o limicie czasu spędzanego przed ekranem oraz o odpowiedzialnym korzystaniu z sieci, nie sposób śledzić tego z czym mają styczność w Internecie, pod waszą nieobecność (lub nawet gdy jesteście w pobliżu). Kontrola rodzicielska może pomóc wam w zapewnieniu dzieciom warunków do korzystania z Internetu w sposób bezpieczny, rozrywkowy i produktywny. Metody te działają jednak najlepiej, gdy są używane otwarcie, w uczciwej współpracy z dziećmi – nie jako narzędzia szpiegowskie.

Odkrycie metody najlepiej dostosowanej do waszej rodziny, zależy całkowicie od waszych potrzeb. Niektórym rodzinom wystarczą proste, darmowe ustawienia przeglądarki, filtrujące nieodpowiednie treści. Innym, ustawienia skracające czas przed ekranem.  Jeszcze inni wolą wyrywkowo sprawdzać urządzenia swoich dzieci. Niezależnie od tego, gdzie szukasz, ten przewodnik może pomóc w zrozumieniu szerokiej gamy opcji zarządzania urządzeniami twojej rodziny. Znajdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące kontroli rodzicielskiej.

Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej blokujące strony są najlepsze? 

Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej blokujące strony oraz filtrujące treści są najlepsze?

Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej nakładające limit i monitorujące dzieci są najlepsze?

Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej do smartfonów są najlepsze?

Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej śledzące lokalizację są najlepsze? 

Jakie funkcje sieciowe kontroli rodzicielskiej są najlepsze?

Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej na telefony i tablety iOS są najlepsze?

Jakie narzędzia kontroli rodzicielskiej na urządzenia z Androidem są najlepsze?

Czy możliwe jest ustanowienie kontroli rodzicielskiej nad takimi aplikacjami jak Snapchat i TikTok?

Czy istnieje możliwość że dziecko wyłączy kontrolę rodzicielską?

Czy dziecko dowie się o działaniu narzędzi kontroli rodzicielskiej? 

 

Jakie są najlepsze narzędzia kontroli rodzicielskiej jeśli chcemy:

… zablokować strony. 

Jeśli po prostu chcecie ograniczyć opcje wyszukiwania dostępne dla dziecka, najlepiej po prostu włączyć Google SafeSearch w dowolnej przeglądarce lub przeglądarkach. Najpierw, upewnijcie się że używacie Google jako domyślnej przeglądarki, a następnie uruchomcie SafeSearch. Jest to dobry środek ostrożności, który warto zastosować gdy tylko wasze dzieci zaczną korzystać z Internetu. Dzięki temu będziecie mieć pewność, że nie natkną się przypadkowo na nic paskudnego.

… zablokować strony i filtrować treści.

Jeśli chcecie zapobiec dostępowi do stron zawierających konkretne treści i ograniczyć dzieciom ekspozycję na nieodpowiednie materiały takie jak “gry dla dorosłych” lub pornografia, warto użyć narzędzi kontroli rodzicielskiej wbudowanych w system operacyjny urządzeń z których korzystają. Główne systemy dostępne na rynku jak Windows od Microsoft, macOS od Apple Inc., a nawet Fire od Amazon – oferują ustawienia uniemożliwiające dzieciom dostęp do treści, których wolicie by nie widziały.

Aby czerpać najwięcej korzyści, powinniście używać najnowszych wersji systemów operacyjnych, a każdy użytkownik musi być zalogowany na własnym profilu. Ustawienia te mają zastosowanie ogólne do wszystkiego, do czego komputer uzyskuje dostęp. Każdy z systemów działa inaczej oraz  ma swoje wady i zalety. To rozwiązanie jest najlepsze, jeśli wasze dzieci są młodsze i korzystają głównie z urządzenia domowego. Sprawdź propozycje od wymienionych dostawców usług: Microsoft, Apple, Amazon.

… zablokować strony, filtrować treści, nałożyć limit czasowy, dowiedzieć się co robią dzieci.

W pełni funkcjonalna usługa kontroli rodzicielskiej od producentów takich jak Bark, Qustodio lub NetNanny, zapewni wam dużą kontrolę nad wszystkimi urządzeniami dziecka (zarówno tymi, których używa w domu, jak i nad telefonem). Mogą one być drogie (zwłaszcza jeśli macie kilkoro dzieci), ale koszt obejmuje stałe monitorowanie urządzeń, zapewniając wgląd w to, jak dzieci z nich korzystają. Te narzędzia mogą śledzić jedynie konta na których zalogowane jest wasze dziecko, a w przypadku niektórych aplikacji do monitorowania aktywności potrzebna jest znajomość hasła dziecka. Jeśli na przykład wasze dziecko stworzy zupełnie nowy profil na Instagramie, korzystając z komputera znajomego i nie informując o tym, kontrola rodzicielska nie obejmie tego konta.

… monitorować smartfon dziecka.

Aby mieć wgląd w poczynania swojego nastolatka na telefonie, najlepszą z opcji jest ściągnięcie jednej z aplikacji do monitorowania wiadomości tekstowych, sieci społecznościowych, e-maili i innych funkcji mobilnych. Takie możliwości zapewnia Bark, Circle, TeenSafe, czy WebWatcher.

Te aplikacje są szczególnie przydatne, jeśli obawiacie się, że dziecko mogłoby wdać się w podejrzane rozmowy lub podjąć szkodliwe tematy. Bark wysyła do rodziców powiadomienia gdy wykryje słowa „alarmujące”, takie jak „narkotyki”. Aby monitorować media społecznościowe, potrzebujecie informacji o koncie dziecka, w tym haseł.

… śledzić lokalizację dziecka.

Możecie użyć urządzeń śledzących z GPS, takich jak Find My Friends oraz FamiSafe, by być na bieżąco z miejscem pobytu dziecka. Należy jednak pamiętać, że jego telefon musi być  w tym czasie uruchomiony.

… móc zarządzać wszystkimi urządzeniami w sieci, ograniczyć czas przed ekranem, filtrować treści, wyłączyć Wi-Fi.

Istnieją zarówno rozwiązania w postaci sprzętu, jak i oprogramowania do sterowania siecią domową i domową siecią Wi-Fi. Wśród najpopularniejszych znajduje się OpenDNS, który po pobraniu pracuje z posiadanym routerem (urządzeniem, które zapewnia dostęp do Internetu w domu) w celu filtrowania treści internetowych. Circle Home Plus to urządzenie i usługa subskrypcji, która łączy się z routerem i umożliwia wstrzymywanie dostępu do Internetu, tworzenie limitów czasowych i dodawanie filtrów treści do wszystkich urządzeń w sieci domowej (w tym urządzeń Wi-Fi), a także zarządzanie telefonami i tabletami poza domem. Niektórzy dostawcy usług internetowych, tacy jak Comcast i Verizon, również oferują funkcje kontroli rodzicielskiej, mające zastosowanie do wszystkich urządzeń w sieci domowej.

Plusem rozwiązań sieciowych jest to, że mogą sprawdzić się w przypadku rodzin z dziećmi w różnym wieku. Minusem okazać się może żmudne “dłubanie” w ustawieniach sieci (w tym Wi-Fi). Ta metoda kontroli nie będzie mieć też zastosowania, w przypadku korzystania przez dzieci z innej sieci.

… mieć kontrolę nad telefonami i tabletami iOS.

Jeśli wasza rodzina korzysta z urządzeń Apple  (iPhone i iPad), ustawienia Screen Time pozwolą wam zarządzać niemal każdym z obszarów działań urządzeń, w tym dając wgląd w ilość czasu spędzanego na poszczególnych aplikacjach i grach a także informując o ściąganych na urządzenia treściach.

Możecie uruchomić nawet funkcję okresowego wyłączenia urządzenia, na przykład na czas snu. Są dwa sposoby na uruchomienie Screen Time. Pierwszym jest skonfigurowanie funkcji na urządzeniu dziecka i zabezpieczenie ustawień hasłem, drugim natomiast, skonfigurowanie rodzinnej Chmury za pomocą konta Apple i zarządzanie funkcjami z własnego telefonu.

… mieć kontrolę nad urządzeniami z Androidem.

Urządzenia z Androidem mogą być znacznie zróżnicowane pod względem oferty. Sprawdźcie więc ustawienia posiadanego urządzenia, by dowiedzieć się jakie ma opcje. Jeśli macie dziecko poniżej 13 roku życia, możecie pobrać Family Link od Google, by śledzić i kontrolować aktywność online, w tym wiadomości tekstowe i media społecznościowe, za pomocą własnego telefonu. Możecie także korzystać z Family Link na urządzeniach nastolatków, bez opcji blokowania ustawień. Telefon dziecka może także zostać wyposażony w aplikację Cyfrowa równowaga (Digital Wellbeing) dla Android. Jest ona wbudowana w najnowszą wersję systemu. Dzięki niej, dzieci będą bardziej świadome czasu spędzanego w Internecie, co może być pomocne w jego ograniczaniu. Z waszą pomocą, dziecko włączy ustawienia wspierające zwiększenie samokontroli.

… ustawić kontrolę rodzicielską w określonych aplikacjach, takich jak Snapchat i TikTok.

Oprócz blokowania konkretnych osób, większość aplikacji społecznościowych umożliwia wyłączanie funkcji mogących stanowić zagrożenie dla dzieci. Możecie na przykład wyłączyć czat, ograniczyć rozmowy tylko do znajomych czy ukryć profil dziecka tak, by nie pojawiał się w wynikach wyszukiwania. Niektóre aplikacje idą o krok dalej, pozwalając użytkownikom kontrolować korzystanie z aplikacji przez nich samych. W przypadku konta Instagram funkcja Your Activity pokazuje czas spędzony w aplikacji i pozwala ustawić dla siebie limity. YouTube ma podobną funkcję, która przypomina użytkownikom o przerwie. TikTok pozwala na ustawienie limitów przez rodziców i zdalne zarządzanie kontem swoich dzieci za pomocą funkcji Family Pairing, z własnego telefonu.

Aby dowiedzieć się, czy ulubione aplikacje waszych dzieci oferują jakiekolwiek rodzaje ograniczeń, zajrzyjcie do sekcji ustawień aplikacji. Niestety, o ile aplikacja nie zapewnia hasłowej ochrony ustawień (a większość nie zapewnia), dziecko może je łatwo przestawić.

Czy istnieje możliwość że dziecko wyłączy kontrolę rodzicielską?

Tak, dzieci mogą wyłączyć kontrolę rodzicielską. W rzeczywistości, wskazówki jak ją obejść, są łatwo dostępne w Internecie. W zależności od oprogramowania możecie otrzymać powiadomienie, że kontrola rodzicielska została naruszona lub nie. Dzieci są w stanie wymyślić różne metody, by móc spokojnie robić co chcą – rozmawiać ze znajomymi, siedzieć do późna grając w Minecraft czy oglądać filmy, których wolelibyście żeby nie widziały.

Jeśli zauważycie coś podejrzanego, na przykład gwałtowny spadek powiadomień kontroli rodzicielskiej, aktywność związaną z WiFi lub danymi po wyłączeniu sieci, czy inne sygnały wskazujące że kontrola nie działa jak powinna, wasze dziecko mogło wymyślić, jak ją obejść. Przyczyną problemów może być jednak coś innego, jak aktualizacja systemu, przerwa w dostawie prądu i inne problemy techniczne.

Czy dziecko dowie się o działaniu narzędzi kontroli rodzicielskiej? 

To zależy od typu zainstalowanej kontroli i urządzeń z których korzysta dziecko. Niektóre narzędzia kontroli mogą być instalowane bez wiedzy dziecka, jednak organizacja Common Sense Media nie poleca takich rozwiązań o ile z dzieckiem nie ma poważnych problemów wymagających szczególnej kontroli.

W rzeczywistości, bądź ostrożny wobec producentów oferujących tajne narzędzia monitorowania, ponieważ mają tendencję do wykorzystywania obaw rodziców. Firmy dostarczające narzędzia kontroli rodzicielskiej, które zachęcają do otwartego dialogu z dzieckiem, kierują się słuszną intuicją, gdyż w pewnym momencie będziecie i tak musieli przedyskutować z dzieckiem to, co odkryjecie. Może się to okazać o wiele łatwiejsze gdy dziecko z góry wie, że jest kontrolowane.

 

Jeżeli zdecydujecie się na stosowanie urządzeń kontroli rodzicielskiej, warto abyście porozmawiali z dziećmi o tym dlaczego właściwie to robicie. Podkreślcie, że służy to jako pomoc w zapewnieniu im bezpieczeństwa. Warto również dodać, że waszym głównym celem jest pokazanie im jak odpowiedzialnie korzystać z mediów i Internetu, by później potrafiły używać ich roztropnie.

Zachęcamy do prześledzenia tematów do dyskusji (talking points), które warto będzie podjąć dla zbudowania wzajemnego zaufania. Rozmowa ta może okazać się niezwykle ważna gdy zdecydujecie się na korzystanie z narzędzi kontroli rodzicielskiej.

Na podstawie artykułu Caroline Knorr opublikowanego na stronie:

https://www.commonsensemedia.org/blog/parents-ultimate-guide-to-parental-controls

0
0
225
Rate this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *