Jak sprawdzić, jaki system znajduje się na urządzeniu? Najprostszym sposobem będzie wejście na stronę whatsmyos.com, gdzie na samej górze znajdzie się informacja o posiadanym przez nas systemie operacyjnym. Strona ta działa na przeglądarkach zarówno na komputerach, jak i smartfonach. Jeżeli z jakichś powodów strona ta nie działa, identyfikacja naszego systemu nadal będzie prosta – istnieją bowiem zasadniczo tylko dwa główne systemy – iOS dla urządzeń od Apple oraz Android dla pozostałych. 

Android to najpopularniejszy mobilny system operacyjny na świecie – w 2020 roku był on zainstalowany na 74% smartfonów. System ten jest znany z dużych możliwości, jeśli chodzi o ingerencję w działanie systemu, dostosowanie go do własnych preferencji itd. Z drugiej strony, tak duża elastyczność jest też przyczyną wielu problemów powiązanych z bezpieczeństwem.

Android nie posiada wbudowanego systemu kontroli rodzicielskiej, jednak istnieje mnóstwo łatwo dostępnych narzędzi, które mogą pełnić taką funkcję. Jedną z nich jest Google Family Link, pozwalający na monitorowanie aktywności dziecka na urządzeniu, zarządzanie zainstalowanymi aplikacjami, sprawdzaniem lokalizacji dziecka itd. 

Dużą zaletą systemu Android jest to, że pomimo braku natywnego rozwiązania do kontroli rodzicielskiej istnieje mnóstwo darmowych i bardzo skutecznych narzędzi autorstwa zewnętrznych firm. Wybranymi przykładami takich aplikacji zajmiemy się w dalszej części poradnika.

iOS to natywny system operacyjny firmy Apple, Można go znaleźć na urządzeniach mobilnych tej firmy, np. iPhone czy iPad. Korzysta z niego łącznie około 24% wszystkich użytkowników smartfonów. W porównaniu z Androidem jest to system nieco mniej uniwersalny, za to bezpieczniejszy, co zawdzięcza między innymi częstszym aktualizacjom oraz większej jednolitości całego “środowiska iOS”. 

Na urządzeniach opartych o system iOS kontrola nad urządzeniem dziecka jest prosta i w miarę bogata w funkcje: pozwala między innymi na ograniczanie wyświetlanych treści, zwiększanie prywatności i blokowanie dostępu do wybranych aplikacji. Instruktaż obsługi tych funkcji znajduje się w tym miejscu.

0
0
273
Rate this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *