Brakuje Ci czasu? Oto najlepsze DARMOWE aplikacje do kontroli rodzicielskiej w 2021 roku:

 1. Bark  – Monitorowanie ponad trzydziestu różnych platform społecznościowych, wiadomości tekstowych, e-maili, serwisu Youtube, itd.
 2. Mspy – Nagrywanie wszystkich przychodzących i wychodzących połączeń telefonicznych, rejestrowanie usuniętych wiadomości tekstowych, śledzenie lokalizacji w czasie rzeczywistym za pomocą systemu GPS, kompatybilność ze wszystkimi urządzeniami Apple (IOS) oraz urządzeniami z systemem Android.
 3. Qustodio  – Łatwość obsługi, ograniczenia dostępu do gier, mediów społecznościowych, blokowanie niewłaściwych treści.
 4. Norton  – Pełne bezpieczeństwo online, ograniczenia dostępu, blokowanie i filtrowanie nieodpowiednich treści.

Żyjemy w epoce cyfrowej, w której dzieci spędzają większość czasu przed ekranami smartfonów i laptopów. Grają w gry internetowe, wysyłają wiadomości, oglądają materiały wideo w przeważającej mierze bez nadzoru dorosłych. Jako rodzice, chcemy chronić nasze dzieci przed niebezpiecznymi treściami w Internecie, a najlepszym na to sposobem jest używanie aplikacji do kontroli rodzicielskiej. Na szczęście, nie trzeba w tym celu wydawać dużej ilości pieniędzy, a nawet wcale, gdyż w ofercie dostępne są liczne bezpłatne programy kontroli. W porównaniu do płatnych wersji, ich funkcje są co prawda ograniczone, jednak z pewnością mogą stanowić dobry początek w działaniach służących ochronie Twoich dzieci.

Najlepsze darmowe aplikacje do kontroli rodzicielskiej mogą zapewnić Ci upragniony spokój. Blokują one bowiem dostęp dzieciom do określonych stron internetowych i aplikacji, zwłaszcza tych, które przeznaczone są dla osób dorosłych. Monitorują również sposób użytkowania przez dziecko różnych aplikacji, a także umożliwiają ustalenie limitów dostępu do danego urządzenia. Dzięki temu rodzice mają kontrolę nad tym, co robią ich pociechy w trakcie korzystania ze swoich gadżetów.

W jaki sposób działają aplikacje do kontroli rodzicielskiej?

Na początek musisz pobrać aplikację mobilną na urządzenie, które chciałbyś monitorować i kontrolować. Darmowe aplikacje są kompatybilne z różnymi systemami operacyjnymi, takimi jak Android, iOS i inne.

Po ściągnięciu aplikacji musisz założyć konto, a także pobrać tę samą aplikację na swoje własne urządzenie, z którego będziesz kontrolować wszystkie pozostałe. Po ściągnięciu i zainstalowaniu aplikacji oraz zarejestrowaniu konta uzyskasz dostęp do różnych funkcji, takich jak blokowanie płatności, filtrowanie sieci czy ustalanie limitów dostępu. Więcej informacji na ten temat przedstawimy w kolejnej części artykułu.  Poszczególne aplikacje mogą różnić się od siebie w sposobie funkcjonowania, dlatego przed podjęciem właściwej decyzji należy dokładnie rozeznać się w temacie.

NAJLEPSZE OFERTY:

QUSTODIO  – otrzymasz dodatkowe 10% zniżki na każdy plan subskrypcji, wpisując kod PARENTAL10
BARK – możliwość monitorowania ponad 24 portali społecznościowych, takich jak Facebook; przystępna cena, bezpłatny okres próbny.
NORTON – zakup pakiet ochronny Norton 360 Deluxe 5.

Główne cechy bezpłatnych aplikacji do kontroli rodzicielskiej

Poniżej zostały opisane niektóre właściwości i funkcje, których można spodziewać się po darmowych aplikacjach do kontroli rodzicielskiej:

  1. Filtrowanie treści: funkcja ta pozwala na filtrowanie oraz ograniczanie dostępu do treści i aplikacji, z których korzystają użytkownicy. Dotyczy to także filtrowania nieodpowiednich dla dzieci treści, związanych m.in. z przestępczością, narkotykami, seksem czy przemocą.
  2. Ograniczenia czasowe: dzięki tej właściwości rodzice mogą ograniczyć okres czasu, przez jaki dziecko ma dostęp do Internetu lub określonej aplikacji. Po upłynięciu ustalonego czasu aplikacja zostaje zablokowana i niedostępna dla dziecka do momentu, w którym rodzic ją samemu odblokuje.
  3. Śledzenie lokalizacji: funkcja ta umożliwia śledzenie lokalizacji smartfonu, tabletu lub jakiegokolwiek innego urządzenia, dzięki czemu wiesz, gdzie w danej chwili znajduje się Twoje dziecko.
  4. Blokowanie płatności: jest to funkcja uniemożliwiająca dzieciom dokonanie jakiejkolwiek formy płatności, na przykład za pobieraną aplikację. Dzięki tej właściwości można także kontrolować ilość pieniędzy, jakie dziecko wydaje na zakup płatnych elementów w różnych grach komputerowych.
  5. Kontrolowanie wiadomości i połączeń: funkcja ta umożliwia monitorowanie odbieranych i wysyłanych z telefonu dziecka wiadomości, a także przychodzących i wychodzących połączeń telefonicznych.

Które bezpłatne aplikacje do kontroli rodzicielskiej są najlepsze?

Wśród najlepiej ocenianych bezpłatnych aplikacji do kontroli rodzicielskiej znaleźć można bardzo wiele różnych programów. Poniżej wymienione zostały naszym zdaniem najlepsze z nich:

1.Bark (Darmowy Okres Próbny)

Z aplikacją Bark nie musisz szukać niczego innego. Jest to najlepsza aplikacja na rynku. Jest tania i doskonale sprawdza się w monitorowaniu aktywności dzieci w mediach społecznościowych. To niezbędny środek bezpieczeństwa dla Twoich pociech. Podobnie jak w przypadku, gdy każesz dzieciom założyć kask przed jazdą na rowerze, tak samo musisz zapewnić im odpowiednią ochronę w momencie użytkowania przez nich swoich telefonów. Bark to bardzo przyjazne w obsłudze rozwiązanie, oferujące wszystkie niezbędne narzędzia i środki bezpieczeństwa.

2. mSpy (Darmowy Okres Próbny)

Jak sugeruje sama nazwa, mSpy to czołowa aplikacja/oprogramowanie do kontroli rodzicielskiej, które z poziomu Twojego własnego smartfonu lub komputera umożliwia Ci śledzenie aktywności i sposobu użytkowania urządzeń mobilnych przez Twoje dziecko bez jego wiedzy. Kontrola obejmuje wiadomości tekstowe, obecne oraz wcześniejsze miejsca przebywania, połączenia telefoniczne, media społecznościowe, takie jak Instagram, Tiktok i wiele innych.

3. Qustodio.com (Darmowy Okres Próbny)

Oprogramowanie Qustodio dostępne jest w wersji darmowej, jednak odblokowanie wszystkich jego funkcji wymaga zakupu jednego z płatnych planów subskrypcji. Najtańszy plan, obejmujący jednocześnie pięć różnych urządzeń, kosztuje 25 zł miesięcznie. Aplikacja Qustodio ma na celu stworzenie bezpiecznego i produktywnego środowiska cyfrowego, m.in. poprzez monitorowanie aktywności w mediach społecznościowych, blokowanie nieodpowiednich treści, ograniczanie dostępu do gier, ustalanie czasu użytkowania urządzenia, kontrolowanie połączeń. Program ten jest również popularny ze względu na łatwość użytkowania, dzięki której rodzice nie mają problemów z jego obsługą.

4. Norton Family Premier (30 dni za darmo)

Już sama nazwa Norton i renoma tego producenta mogą być wystarczająco dobrym powodem do rozważenia tej aplikacji. Oprogramowanie można testować za darmo przez 30 pierwszych dni, po czym należy wybrać jeden z oferowanych płatnych wariantów subskrypcji. Aplikacja umożliwia kontrolowanie aktywności dziecka w sieci, zarządzanie czasem dostępu do urządzenia, jak również śledzenie lokalizacji za pośrednictwem kamery wideo. Po zakupieniu płatnej wersji oprogramowania Norton możesz cieszyć się pełnym pakietem bezpieczeństwa na wszystkich wybranych urządzeniach.

5. MMGuardian (14 dni za darmo)

MMGuardian to doskonałe rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą być na bieżąco z tym, w jaki sposób ich dzieci korzystają z Internetu. Aplikacja jest dostępna tylko na urządzenia z systemem iOS lub Android. Umożliwia ona rodzicom sprawdzanie wiadomości tekstowych oraz wiadomości zamieszczanych przez dzieci w mediach społecznościowych, a także otrzymywanie ostrzegawczych powiadomień w sytuacji, gdy we wspomnianych wiadomościach znajdą się nieodpowiednie treści, słowa lub obrazy. Aplikacja wysyła rodzicom szczegółowe raporty dotyczące aktywności dziecka, a dodatkowo pozwala oczywiście na blokowanie stron przeznaczonych dla dorosłych oraz ustalanie limitów czasu użytkowania urządzenia. Jeśli chcesz objąć kontrolą jedno urządzenie z systemem iOS, MMGuardian to prawdopodobnie jedna z najlepszych i najbardziej przystępnych cenowo opcji, które możesz wybrać.

6. OpenDNS Family Shield

Aplikacja przeznaczona jest nie tylko dla gospodarstw domowych, lecz również dla małych przedsiębiorstw. Program jest darmowy, jednak dostępne są wersje premium, zawierające większą ilość funkcji. Płatna wersja zawiera funkcje kontroli routerów, komputerów, urządzeń mobilnych i serwerów. Objęty nadzorem może być sam router, a nie tylko pojedyncze urządzenie posiadane przez dziecko. Program jest domyślnie skonfigurowany tak, by blokować wszystkie treści przeznaczone dla dorosłych, więc nie ma potrzeby samodzielnego wprowadzania tego typu ustawień. W razie kłopotów użytkownik może też liczyć na darmowe wsparcie za pośrednictwem e-maila. Trzeba jednak powiedzieć, że liczba innych funkcji oferowanych przez aplikację jest dość ograniczona.

7. Kidlogger

Program Kidlogger, przeznaczony dla urządzeń z systemem Mac, Windows i Android, to kolejna warta uwagi opcja związana z kontrolą rodzicielską. Umożliwia bowiem rodzicom kontrolowanie tego, gdzie przebywają ich dzieci, jakie zdjęcia robią, z kim się komunikują, jakie strony internetowe odwiedzają oraz ile czasu spędzają przed ekranem określonego urządzenia. Za pośrednictwem aplikacji rodzice mogą też otrzymywać szczegółowe raporty dotyczące aktywności oraz sposobu użytkowania Internetu przez dzieci. Podstawowa wersja programu pozwala na jednoczesne monitorowanie pięciu urządzeń z pojemnością dysku 9mb. Można również wykupić wersję płatną aplikacji.

8. Zoodles

Producent reklamuje aplikację hasłem ,,stworzona przez rodziców dla dzieci”. Dostępny jest tu tryb Kid Mode, po wyborze którego tworzony jest bezpieczny cyfrowy plac zabaw. Rodzice mają pełną kontrolę nad tym, w jaki sposób ich dzieci korzystają z Internetu. Na panelu sterowania wyświetlane są zarówno informacje dotyczące aktywności dziecka, jak również opcje umożliwiające rodzicom m.in. ustalanie limitów, blokowanie stron internetowych oraz dowolne zarządzanie harmonogramem dostępu do urządzenia.

9. Ourpact

OurPact to kolejna godna uwagi aplikacja do kontroli rodzicielskiej, dostępna na urządzenia z systemem Android lub iOS. Jej najbardziej wyróżniające się funkcje to m.in.: blokowanie aplikacji, geofencing, ustalanie limitów użytkowania, lokalizator członków rodziny, blokowanie treści pornograficznych. Jest to jedna z najlepszych darmowych aplikacji do kontroli rodzicielskiej, którą wyróżnia ponadto przejrzysty interfejs. Dostępne są płatne wersje Plus i Premium, które oferują więcej funkcji i korzyści.

10. Google Family Link

Google Family Link: jedynym istotnym powodem, dla którego warto wybrać tę aplikację zamiast innych jest fakt, iż została stworzona przez Google. Jej założeniem jest pomoc rodzinom w kształtowaniu zdrowych cyfrowych nawyków. Za pomocą aplikacji można zarządzać limitami dostępu do danego urządzenia, a także ograniczać możliwość zakupów w aplikacji Google Play Store.

11. ESET Parental Control na Android

Jest to jedna z najlepszych aplikacji dla osób posiadających urządzenie z systemem Android. Firma ESET może pochwalić się ponad 30-letnim doświadczeniem w zakresie działań związanych z cyber-bezpieczeństwem, będąc tym samym jedną z najlepiej rozpoznawalnych na tym polu marek na świecie. Firma posiada w ofercie wiele różnych produktów dla małych i dużych przedsiębiorstw, więc należy upewnić się, że wybrane oprogramowanie przeznaczone jest stricte do kontroli rodzicielskiej. Bezpłatna wersja pozwala rodzicom nakładać ograniczenia czasowe, monitorować aktywność dziecka w sieci oraz sposób użytkowania przez nich różnych aplikacji. Jest to naprawdę przyzwoita oferta od markowego producenta.

12. Safe Lagoon

Safe Lagoon to kolejne dobre rozwiązanie dla rodziców chcących kontrolować poczynania swoich dzieci w Internecie. Aplikacja dostępna jest zarówno na urządzenia z systemem Android, iOS, jak i Windows. Ogromnym plusem jest tu funkcja Instant Messaging (dostępna tylko w urządzeniach z Androidem), dzięki której możesz monitorować, z kim kontaktuje się Twoje dziecko, kto do niego dzwoni i wysyła mu wiadomości. Płatna wersja oferuje zaś możliwość przeglądania i pobierania zdjęć lub materiałów wideo z urządzenia Twojego dziecka, co z jednej strony może być postrzegane jako naruszanie jego prywatności, lecz z drugiej strony może zapobiegać udostępnianiu materiałów zawierających nagość lub inne nieodpowiednie treści. Zaletą aplikacji są natychmiastowe powiadomienia oraz codzienne raporty, jakie otrzymują rodzice, aby dokładnie poznać zachowanie swoich dzieci, przeglądane przez nich strony internetowe oraz użytkowane aplikacje. Darmowa wersja aplikacji oferuje bardzo ograniczoną ilość funkcji, jednak może być ona dobrym rozwiązaniem dla osób szukających programu filtrującego sieć tylko na jednym urządzeniu.

13. ZenScreen

Aplikacja ZenScreen wyróżnia się innym podejściem do kwestii kontroli rodzicielskiej, skupiając się głównie na monitorowaniu czasu, przez jaki dziecko ma dostęp do danego urządzenia. Producenci aplikacji promują hasło ,,Cyfrowa Dieta”, które ma podobne znaczenie jak dieta żywieniowa. Jeśli konsumujemy zbyt dużo jedzenia, musimy przejść na dietę. To samo dzieje się z naszymi dziećmi, które zbyt intensywnie korzystają z telefonu i w związku z tym muszą przejść na ,,dietę cyfrową”, aby ograniczyć czas spędzany przed ekranem urządzenia. Aplikacja zainstalowana na telefonie dziecka sprawia, że co jakiś czas musi ono robić sobie mini przerwy w korzystaniu z mediów społecznościowych lub innych aplikacji. ZenScreen to dobra aplikacja do zarządzania czasem dostępu do urządzenia. Nie posiada ona jednak zbyt wielu innych funkcji. Oprogramowanie jest kompatybilne zarówno z systemem Android, jak i iOS.

14. SecureKids

Aplikacja SecureKids działa tylko na urządzeniach z Androidem. Podstawowe funkcje dostępne w wersji darmowej pozwalają rodzicom na blokowanie połączeń i niepożądanych aplikacji. Program posiada też funkcję geolokalizacji, dzięki której rodzice wiedzą, w jakim miejscu w danej chwili znajduje się ich dziecko. Darmowa wersja programu umożliwia sprawowanie kontroli nad jednym dzieckiem i jednym urządzeniem, a zatem osoby posiadające większą liczbę dzieci muszą liczyć się z pewnym wydatkiem. Jedną z najlepszych cech aplikacji SecureKids jest funkcja alarmu, która pozwala rodzicom ustawiać na urządzeniu dziecka powiadomienia przypominające na przykład o konieczności zażycia lekarstwa lub o miejscu umówionego spotkania. Kolejną przydatną właściwością, która pozwala rodzicom spać spokojnie, jest przycisk alarmowy, dzięki któremu dziecko może jednym kliknięciem poinformować rodziców o niebezpiecznej sytuacji, w jakiej się znalazło.

15. Screen Time Labs

Sreen Time Labs to doskonała aplikacja do kontroli rodzicielskiej, która działa zarówno na urządzeniach z systemem Android, jak i iOS. Program obfituje w różnego rodzaju funkcje, na przykład zarządzanie czasem dostępu do urządzenia czy monitorowanie i filtrowanie treści. Jedną z najlepszych właściwości aplikacji jest funkcja pauzy, która pozwala rodzicom na zatrzymanie dowolnej czynności, którą dziecko wykonuje w danej chwili na swoim telefonie. Wersja darmowa jest bardzo uboga i zupełnie nie opłaca się jej instalować na iPhone’a. Inaczej jest w przypadku urządzeń z Androidem, gdzie bezpłatna wersja pozwala na monitorowanie aktywności dziecka w mediach społecznościowych, śledzenie historii przeglądania oraz kontrolowanie tego, co dziecko ogląda w serwisie Youtube.

16. Keepers

Keepers do dobre i bezpłatne rozwiązanie służące sprawowaniu kontroli rodzicielskiej (w wersji płatnej dostępna jest większa ilość funkcji). Aplikacja dostępna jest na urządzenia z systemem Android i iOS. Posiada większość podstawowych funkcji, takich jak zarządzanie czasem dostępu, śledzenie lokalizacji czy filtrowanie treści internetowych. Producent oprogramowania szczyci się tym, że obejmuje ono swym zasięgiem większość najpopularniejszych portali społecznościowych. Jeśli zatem Twoje dzieci spędzają zbyt dużo czasu na Facebooku lub Instagramie, aplikacja ta z pewnością może Ci pomóc w byciu na bieżąco z ich aktywnością. Jedną z najbardziej użytecznych funkcji jest tu również powiadomienie o niskim poziomie naładowania baterii, które rodzice otrzymują w sytuacji, gdy bateria w urządzeniu dziecka jest na wyczerpaniu. Pozwala to na odpowiednio wczesne przekazanie określonych wiadomości i uniknięcie niepotrzebnego stresu.

17. Family Keeper

Familykeeper to aplikacja korzystająca z technologii sztucznej inteligencji w śledzeniu przejawów cyberprzemocy lub oznak niepokojącego zachowania w sieci. Dostępne są tu podstawowe funkcje, takie jak śledzenie lokalizacji, zarządzanie czasem dostępu czy wskaźnik poziomu baterii, który powiadamia rodziców o tym, że telefon ich dziecka za chwilę się rozładuje. Aplikację należy najpierw zainstalować na swoim urządzeniu, a następnie sparować ją z aplikacją na urządzeniu dziecka. Dostępna jest darmowa wersja oprogramowania z ograniczoną ilością funkcji (śledzenie lokalizacji, wskaźnik poziomu naładowania baterii, powiadomienia o określonych aktywnościach) i możliwością kontrolowania 4 osobnych urządzeń.

Darmowe vs Płatne Aplikacje do Kontroli Rodzicielskiej

Niektórzy z Was mogą myśleć, że darmowe aplikacje do kontroli rodzicielskiej nie są tak dobre jak ich płatne odpowiedniki. Tak, to może być prawda, ale nie we wszystkich przypadkach. W większości sytuacji darmowe aplikacje są dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy pomoc potrzebna jest od zaraz. Trzeba po prostu wiedzieć, gdzie szukać i którą aplikację pobrać.

Zdecydowanie radzimy, aby przed podjęciem ostatecznej decyzji odnośnie konkretnej aplikacji spróbować znaleźć wersję bezpłatną. W niektórych przypadkach okres próbny jest ograniczony czasowo, jednak pozwala zapoznać się z funkcjami danej aplikacji oraz przetestować ją przed wykupieniem długoterminowej (miesięcznej/rocznej) subskrypcji. Niemniej, bezpłatne wersje czasami mogą oferować bardzo ograniczoną liczbę funkcji, na przykład monitorowania tylko jednej konkretnej aplikacji lub portalu społecznościowego. Zakres dostępnych funkcji w wersjach płatnych jest zazwyczaj dużo szerszy. Co więcej, płatne programy najczęściej pozwalają na monitorowanie więcej niż jednego urządzenia oraz dają rodzicom lepszy wgląd w aktywność ich dzieci w Internecie oraz ślad, jaki tam po sobie pozostawiają.

Jak korzystać z aplikacji do kontroli rodzicielskiej na urządzeniach mobilnych?

Darmowe aplikacje do kontroli rodzicielskiej przeznaczone dla inteligentnych urządzeń mobilnych działają tak samo jak ich odpowiedniki przeznaczone dla komputerów i laptopów. Najlepsze bezpłatne aplikacje są dostępne w wersjach przyjaznych dla użytkownika telefonu komórkowego. Polega to na tym, iż automatycznie dostosowują się one do ekranu urządzenia, z którego korzysta dany użytkownik, aby mógł on korzystać z aplikacji w bezproblemowy i intuicyjny sposób. Upewnij się, że aplikacja, którą zamierzasz wybrać, jest kompatybilna z systemem operacyjnym sprzętu, który chcesz monitorować.

Dlaczego warto skorzystać z aplikacji do kontroli rodzicielskiej?

Podobnie jak wówczas, gdy odbywasz jazdę próbną samochodem, który chcesz kupić, najlepszym sposobem wyboru najlepiej dostosowanej do Twoich potrzeb aplikacji do kontroli rodzicielskiej jest uprzednie przetestowanie jej darmowej wersji. Większość bezpłatnych aplikacji oferuje możliwość śledzenia aktywności dziecka w sieci oraz prawie całkowitego zapobiegania cyberprzemocy.

Darmowe Aplikacje do Kontroli Rodzicielskiej – Zalety i Wady

Zalety:

 1. Zarządzanie czasem dostępu dziecka do danego urządzenia
 2. Zapobieganie cyberprzemocy
 3. Śledzenie lokalizacji dziecka
 4. Blokowanie nieodpowiednich treści
 5. Zapobieganie nieupoważnionym internetowym płatnościom i zakupom

Wady:

 1. Wiele darmowych wersji zawiera ograniczoną liczbę funkcji
 2. Użytkowanie aplikacji może być przez dzieci postrzegane jako naruszenie ich prywatności
 3. Złośliwe oprogramowanie może uszkodzić Twoje urządzenie

Darmowe Aplikacje do Kontroli Rodzicielskiej na Konsole i Platformy Gamingowe

Darmowe oprogramowanie służące sprawowaniu kontroli rodzicielskiej może również pomóc w nałożeniu dzieciom ograniczeń w użytkowaniu konsoli i platform gamingowych, takich jak PlayStation, Xbox i Nintendo Switch. W większości przypadków konfiguracja odpowiednich ustawień dotyczących kontroli rodzicielskiej odbywa się po wejściu w wewnętrzne ustawienia konsoli. Najlepszym sposobem jest stworzenie oddzielnego profilu dla każdego użytkownika lub ustawienie trybu rodzinnego (Family Mode) z kodem PIN lub hasłem dostępu. Niektóre aplikacje pozwalają także kontrolować i ograniczać czas grania oraz środki pieniężne wydawane w danej grze.

Podsumowanie

Darmowe aplikacje do kontroli rodzicielskiej są doskonałym sposobem na zarządzanie aktywnością dziecka na danym urządzeniu. Są pomocne m.in. w blokowaniu niechcianych płatności, sprawdzaniu stron internetowych odwiedzanych przez nasze pociechy i ograniczaniu czasu, jaki spędzają one przed ekranem urządzenia. Wymienione na powyższej liście darmowe aplikacje są jedną z najskuteczniejszych metod monitorowania i kontrolowania zachowań i aktywności naszych dzieci w Internecie.


Na podstawie artykułu zamieszczonego na stronie https://parentalcontrolnow.org/

 

0
0
8734
Rate this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *