Windows to najpopularniejszy system operacyjny występujący na komputerach stacjonarnych, laptopach a także niektórych tabletach. Ma bardzo rozbudowaną funkcjonalność, dzięki czemu korzystają z niego wszyscy – od osób słabo obeznanych z komputerami, przez graczy, po wielu informatyków i najlepszych specjalistów. Jego bardzo duża popularność powoduje też, że większość programów tworzonych na komputery powstaje z myślą właśnie o tym systemie.

W system Windows wbudowane są narzędzia pozwalające między innymi na monitorowanie aktywności dziecka w sieci, ograniczanie czasu spędzanego przed komputerem oraz blokowanie nieodpowiednich treści. Poradnik na temat obsługi tych narzędzi znajduje się tutaj. 

macOS to system dedykowany urządzeniom firmy Apple, czyli między innymi MacBook, iMac czy Mac Pro. Jest to system używany przez wielu profesjonalistów, ale także uczniów i studentów.

Linux jest systemem typu Open Source, co oznacza między innymi, że możliwości jego modyfikowania są niemal nieskończone. Istnieje wiele wersji Linuxa przeznaczonych do różnych zastosowań – od  programowania po tworzenie serwerów i systemów Smart Home. Jego obsługa wymaga nieco większych umiejętności informatycznych, dlatego najczęściej używany jest przez profesjonalistów i entuzjastów.

Jak sprawdzić, jaki system znajduje się na Twoim komputerze? Można to sprawdzić na kilka sposobów. Po pierwsze, pulpit w każdym z systemów wygląda inaczej. W przypadku Windowsa może to wyglądać w ten sposób. Widzimy charakterystyczny pasek zadań na dole, Menu Start w lewym dolnym rogu, i w końcu – co zdarza się dość często – logo Windows na samej tapecie. W przypadku macOS pulpit będzie wyglądał mniej więcej tak. Pasek zadań jest tu na górze, na dole zaś lista programów. W lewym górnym rogu widzimy też logo Apple. Z Linuxem sprawa jest nieco bardziej zawiła – wynika to z mnogości dostępnych wersji. W jednej z popularniejszych odmian Linuxa, Ubuntu, wygląda to następująco.

Może być jednak tak, że samo spojrzenie na pulpit nie wystarczy do rozpoznania posiadanego systemu. W takim wypadku najlepiej odnaleźć zakładkę ustawień. W przypadku Windowsa 10, jednego z najpopularniejszych systemów na Ziemi, należy wyszukać Ustawienia, następnie System, a na końcu Informacje. Wygląda to w ten sposób. W innych systemach taką informację również można znaleźć w Ustawieniach. 

Jeżeli nadal nie możesz znaleźć potrzebnej Ci informacji, istnieje strona, która robi to za Ciebie. Link znajduje się tutaj.

0
0
284
Rate this article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *