Qustodio to rozwiązanie aplikacyjne działającego na urządzeniu końcowym, w założeniu międzyplatformowe dla systemów Windows, Mac OS X, Android, iOS (a także Chromebook i Kindle).

Część “dla rodzica” może być używana na dowolnym ze wspieranych systemów operacyjnych.

Co może być istotne dla użytkownika końcowego – funkcjonalności dostępne dla poszczególnych systemów różnią się między sobą (choćby z uwagi na polityki bezpieczeństwa różnych OSów) i tak najszerszy pakiet dostępny jest dla Androida, a najuboższy – Chromebook’a:

Monitorowanie aktywności

Ile czasu łącznie dziecko spędziło przed ekranem?

Narzędzie udostępnia statystyki dotyczące czasu spędzonego przed ekranem. Jeśli profil wybranego dziecka jest równolegle skonfigurowany na kilku urządzeniach / różnych systemach, to w raporcie pojawi się suma użycia ekranu. Rozróżnienie użycia poszczególnych urządzeń nie jest łatwe – można to odtwarzać po szczegółowym raporcie aktywności lub używanych aplikacjach. Z tego też powodu każde z naszych dzieci ma osobny profil dla telefonu i dla PC (zdalna nauka), by móc skonfigurować różne wzorce użytkowania.

Czas przed ekranem jest raportowany per dzień (można wybrać dowolny z ostatniego miesiąca), a także dostępne są dane zagregowane (średnia) z 7, 15 i 30 dni. Narzędzie informuje rodzica o zmianach we wzorcach zachowań.

Ile  czasu dziecko spędziło w konkretnych aplikacjach lub na konkretnych stronach?

Analiza użytkowania ekranu zawiera:

 • informację o ilości czasu spędzonego w poszczególnych aplikacjach (Android App, Windows App) jak i na poszczególnych stronach internetowych
 • informację o konkretnym czasie wejścia na stronę, uruchomienia aplikacji – informacje na osi czasu (ten właśnie widok dostarcza wprost informacji z jakiego urządzenia została zarejestrowana wybrana aktywność – można prześledzić przeskakiwanie dziecka pomiędzy urządzeniami podczas np. zajęć lekcyjnych)
 • hasła wyszukiwane w przeglądarkach (niezależnie od dostawcy)

Uwaga: weryfikacji wymaga raportowanie czasu spędzonego w aplikacji. W normalnych warunkach jest ono zbieżne z raportami Family Link +/- kilka procent odchyleń, ale zdarza się, że aktywność jest raportowana także poza godzinami dozwolonego użytku, gdy dziecko jawnie nie zablokuje telefonu.

 

Jakie ustawienia zostały zmienione i jakie zdarzenia systemowe miały miejsce?

Aplikacja nie pozwala na zbyt wiele jeśli chodzi o monitorowanie zdarzeń systemowych, choć pokazuje np. używanie “ustawień” Androida przez jakiś czas (czyli np. myszkowanie po nich). Pozwala natomiast na zablokowanie dostępu do:

 • ustawień telefonu jako takich (wówczas nawet dziecko nie może wybrać sieci Wi-fi do podłączenia się)
 • ustawień Qustodio w telefonie dziecka
  uwaga! tu się zaczynają schody, ponieważ ustawienia są rozproszone po różnych sub-menu ustawień Androida i nie ma 100% gwarancji ochrony ustawień Qustodio. Przenikliwemu dziecku z Redmi 8A pozostaje (a) zablokowanie wejścia do konfiguracji Androida w całości, (b) zaufanie “jeździć, obserwować” 😉

Aplikacja informuje o:

 • pierwszym użyciu nowej aplikacji (po włączeniu takiej opcji)
 • zablokowaniu wejścia na wybraną stronę internetową
 • przekroczeniu dziennego limitu czasu
 • przekroczeniu limitu czasu w aplikacji     

 

Monitorowanie sieci społecznościowych.

YouTube: raportuje całkowity spędzony czas w aplikacji / na stronie oraz obejrzane filmy

 

Monitorowanie komunikacji

Na Androidzie i wyłącznie na nim (po zainstalowanie wersji bezpośrednio ze strony dostawcy, a nie oficjalnego sklepu Google Play) możliwe jest monitorowanie połączeń, kierunków i stron biorących udział w komunikacji głosowej i SMS. Dodatkowo można włączyć rejestrowanie treści wiadomości.

Na Android 6 w celu monitorowania komunikacji trzeba pobrać specjalną wersji aplikacji ze strony producenta. W aplikacji rodzica w sekcji “Activity timeline”-> “Calls and SMS” -widać czas, kierunki i strony połączeń tel (screen), widać również treść sms – aplikacja prezentuje nazwy kontaktów jakie są zapisane w telefonie. 

Inne funkcje monitorujące

Qustodio pozwala dodatkowo na:

 • monitorowanie lokalizacji urządzenia (tylko mobilne – Android, iOS)
 • dyskretne wezwanie pomocy (Panic Button) do zdefiniowanych kontaktów

 

Blokowanie i limitowanie – urządzenie/aplikacje/strony/wiekowo

Blokowanie / limitowanie dostępu do urządzenia 

Limit czasu dla urządzenia (dla użytkownika) może być ustawiony na wielu poziomach jednocześnie:

 • łącznego czasu przed ekranem (dla każdego dnia tygodnia osobno)
 • określonego harmonogramu (dla każdego dnia tygodnia, z precyzją do godziny)
 • poszczególnych aplikacji (zakaz korzystania, brak limitu albo limit dla każdego dnia tygodnia)

Dziecko nie może poprosić przez aplikację o dodatkowy czas na ekran, wybraną aplikację lub jakiekolwiek inne odstępstwo – musi użyć do tego innego kanału komunikacji (choćby SMS czy połączenie telefoniczne – te są dopuszczane poza limitami czasu przy ekranie i harmonogramu). Wówczas jednak trzeba ręcznie zmodyfikować schemat. Jedyna automatyzacja to dodanie “extra czasu” po wykorzystaniu dziennego limitu, ale to nie wpływa na ograniczenia związane z harmonogramem np. dziecko wykorzystało 2h limit dzienny przy ekranie i wybiła godzina 20-ta (załóżmy, że pozwalamy na korzystanie z telefonu 16-20), wówczas extra czas rozszerzy limit 2h, ale nie wpłynie na górne ograniczenie zegarowe i konieczna będzie modyfikacja ręczna.

Uwaga: blokady czasowe nie działają, gdy aplikacja używa “dymka” powiadomień. Wystarczy, że dziecko w ramach dozwolonego użytku zostawi takie powiadomienie nie zamknięte i będzie mogło do woli przez nie wchodzić do wybranej aplikacji bez względu na limity (vide Messenger)

Blokowanie aplikacji działało na telefonie z systemem Android

Na systemie Windows 7 – NIE DZIAŁA –  pomimo ustawionej blokady na poszczególne aplikacje dziecko mogło je uruchamiać.

 

Blokowanie i limitowanie dostępu do konkretnych aplikacji lub stron internetowych?

Możliwe jest limitowanie dostępu do aplikacji, nie jest możliwe limitowanie czasu dla stron internetowych. Limit dla aplikacji pozwala na:

 • całkowite zablokowanie aplikacji
 • dopuszczenie do korzystania bez limitu
 • limitowanie czasu (ilość czasu) per dzień tygodnia

Bardzo dobrze rozwiązane jest przy tym filtrowanie treści stron internetowych.  Aplikacja używa 29 pre-definiowanych kategorii treści, a rodzic może podjąć decyzję do każdej z nich osobno, czy daje dziecku dostęp, czy blokuje, czy np. chce być tylko powiadamiany o wejściach na takie strony.

Oprócz tego dostępny jest klasyczny blacki/white-listing stron

 

Oprócz tego są dostępne pewne ogólne zasady traktowania:

 • przeglądarek
 • nieznanych (nieskategoryzowanych stron)
 • wymuszenie safe search na limitowanie wyników w przeglądarkach
 • informowania o próbach wizyt na niedozwolonych stronach

Uwaga – mechanizm nie jest w pełni szczelny. Np. miałem problem z zablokowaniem dostępu do Youtube mimo, że zablokowałem apkę i wpisałem na czarną listę zarówno główną stronę Youtube jak i m.youtube.com – dziecko mogło wchodzić na YT przez przeglądarkę.

Podobna historia z dostępem do FB przez przeglądarkę. 

Kolejny przykład na koncie innego dziecka, gdzie FB był blokowany, ale np. strona z grami Catac.io nie była prawidłowo traktowana. Z jednej strony Qustodio wysyła ostrzeżenie o zablokowaniu dostępu ze względu na niedozwoloną kategorię, z drugiej – dziecko mogło swobodnie po tej stronie surfować.

Pomogło dopiero dodanie strony do czarnej listy. Jednocześnie, kilka innych stron powodujących podobne ostrzeżenia było blokowanych skutecznie.

Wniosek: nie udało mi się znaleźć reguły powodującej nieszczelność. Rozwiązanie – zgłosić problem do producenta.

 

Ograniczanie zmiany ustawień systemowych i aplikacyjnych

Aplikacja umożliwia blokowanie dostępu do ustawień w ogóle lub blokowanie dostępu do ustawień samej aplikacji Qustodio. Pierwsze – zbyt ograniczające (nie można zmienić wifi, włączyć / wyłączyć BT), drugie – nie do końca skuteczne, w szczególności na Xiaomi

 

Dla Windowsa z kolei pozwala ukryć całkowicie obecność Qustodio oraz powiązać konta istniejące lokalnie na wybranej maszynie z poszczególnymi użytkownikami (profilami) z Qustodio

Blokowanie komunikacji

Narzędzie umożliwia blokowanie połączeń przychodzących / wychodzących (w ogóle), a także tworzyć reguły typu blacklist / whitelist z wyszczególnionymi kontaktami.

Instalacja i konfiguracja:

Narzędzie w miarę intuicyjne. Na początku przytłacza ilością opcji ale z czasem wszystko staje się czytelne.
Po instalacji można konfigurować zdalnie z innej maszyny.
Procedura instalacji i konfiguracji jest dobrze opisana na stronie producenta (po angielsku)
Należy przypisać konta z systemu operacyjnego komputera stacjonarnego(jeżeli nie ma kont to trzeba je założyć ) do określonych profili.
Na telefon (w określonych wersjach systemu android?) wymaga wersji ze strony producenta. 
Telefon przypisujemy tylko do jednego określonego profilu.

Użytkowanie

Panel rodzica jest dostępny na smartfon i z przeglądarki internetowej. Funkcjonalności są łatwo dostępne i przystępnie wyjaśnione. Istnieje rozbudowana sekcja „help” z pytaniami i odpowiedziami na stronie producenta.

Dzienne(lub tygodniowe) raporty z aktywności zdefiniowanych użytkowników mogą przychodzić na maila. Aktywność można monitorować również w aplikacji.

Urządzenie obciąża procesor komputera i może spowodować opóźnienia w ładowaniu stron w przypadku słabszego sprzętu.

Jeżeli nie nie jesteśmy w stanie znaleźć sami rozwiązania można napisać do supportu który szybko odpowiada.

Sprawdzałem też firefox focus czy będzie widać wyszukiwane hasła i jak najbardziej wszystko było widoczne. Niestety nie sprawdziłem czy na https szyfrowania by uniemożliwiło podgląd wpisywanych haseł na stronie

Łatwość wyłączenia i oszukania.

Na telefonie (Android 6 LG g3)czasami aplikacja nie wykrywała aktywności w przeglądarce / nie blokowała stron we wskazanej kategorii lub robiła to z opóźnieniem/sporadycznie.

Faktycznie miałem możliwość wpisywania haseł związanych z bronią a strony nie były blokowane. Z tym że były to strony z bronią lub militariami nie przedstawiającymi przemocy związanej z bronią. Z drugiej strony czasami blokada była nadgorliwa.

Windows

-Aplikacji nie można usunąć bez podania hasła

-Jeżeli w panelu rodzicielskim urządzenie zostanie usunięte z chronionych w dalszym ciągu miałem zablokowaną niedozwoloną zawartość.

-Próba zabicia procesu oraz restartowania komputera i ponownego zabicia procesu na starcie finalnie spowodowała całkowite odcięcie do internetu (brak informacji od Qustodio, poprostu miałem komunikat od przeglądarki “No internet connection”), nawet po ponownym uruchomieniu bez zabijania procesu już internet nie działał. Jedyne rozwiązanie było odinstalowanie Qustodio i zainstalowanie ponownie. Dodatkowo przełączałem się między sieciami ale dalej był brak internetu. 

 

 1. Koszty użytkowania

Koszty dostępne są na stronie https://www.qustodio.com/en/family/premium/

Szperając w internecie (lub mając subskrypcję ich newsletteru) można liczyć na opust do oficjalnych cen rzędu 10-20%.

Ceny pakietów od 55 do 138 USD. 

5 urządzeń – (roczny abonament) ~ 220 zł
10 urządzeń – (roczny abonament) ~ 370 zł
15 urządzeń – (roczny abonament) ~ 530 zł

 

Najmniejszy pakiet pozwala chronić do 5 urządzeń i 5 użytkowników (na każdym z tych 5 urządzeń może działać dowolny podzbiór z tych 5 użytkowników). W kolejnym jest to 10/10, a w najwyższym 15/15.

Szczegółowe wymagania sprzętowe

Windows (test na Windows 10, min 4GB RAM)

 • 1024 MB of RAM.
 • 1.6 GB or more of free hard disk space.
 • CPU 1.8 GHz or faster.
 • Windows: Windows 7 (SP1) or later.

Przy procesorze i3-3110M 2.4GHz (Windows7) bardzo wolne czasy ładowania niektórych stron i ogólny dyskomfort używania internetu.

Android (testowany od 6 w górę)

 • For an optimal experience, we recommend using Android OS 5 or higher.
 • Older versions of Android (e.g. Android 2.3), Android Go and forked versions of Android may be subject to compatibility issues.

 

Podsumowanie.

(+) dobre do monitorowania i ustawienia limitów na komputerze stacjonarnym( na podst. Windows7),

(+) na plus wsparcie użytkowników, dokumentacja, rozbudowana sekcja Q&A

(+) pomimo prób usunięcia aplikacji lub zabijania jej procesów nie udało mi się dotrzeć do niepożądanej zawartości a w ostateczności straciłem połączenie z internetem(taka swoistego rodzaju kara)

(-) nie działa blokowanie aplikacji w windows.

(-) na telefonie komórkowym (Lg G3 Android 6) zdarzało się że nie wyłapywał aktywności przeglądarkowej lub wyłapuje sporadycznie z opóźnieniem.

(-) słabo działa na urządzeniach z gorszym procesorem (komputer stacjonarny procesor i3-3110M). Działanie niektórych stron wyraźnie spowolnione, niektóre w ogóle się nie ładują 

(-) po przekroczeniu łącznego dziennego limitu lub wykroczeniu poza dopuszczalny harmonogram użycia nie pozwala uruchomić na telefonie przydatnych aplikacji np.: zegarka, Uber’a lub programu sprawdzającego połączenia kolejowe. Ale może Ja nie widziałem opcji na wyłączenie pewnych aplikacji z tego typu blokady.

(-) Na maila zaczyna przychodzić dużo wiadomości z aplikacji (dzienne lub tygodniowe raporty per każdy użytkownik i informacje o użyciu nowej aplikacji przez każdego użytkownika na każdym komputerze – w szczególności na początku jest tego bardzo dużo i trzeba uważniej wszystko przeglądać – albo zrezygnować z raportów na rzecz samych alertów).

(-)Tak spam poczty jest dość duży. Osobiście bym proponował założyć pocztę na którą to aplikacja będzie raportowała.

(-) Jak na płatne rozwiązanie oczekiwałem większej stabilności i niezawodności, ale być może to kwestia mniej popularnych i starszych systemów operacyjnych, które testowałem (Win7, Android6)

 

 

0
0
773
Rate this user guide

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *