ZenScreen

ZenScreen to darmowa aplikacja pozwalająca ci odzyskać kontrolę, poprzez udostępnienie statystyk i narzędzi do ograniczania czasu przed ekranem. Aplikacja może być stosowana zarówno przez osoby chcące wziąć sprawy w swoje ręce, lub jako kontrola rodzicielska przez rodziców dzieci uzależnioncyh od ekranu. ZenScreen uczy się z twoich aktywności, monitoruje niezdrowe zwyczaj, zaleca przerwy i blokuje dostęp do wybranych aplikacji rano i wieczorem.

Funkcje:

Korzystanie z aplikacji – Wiedz, gdzie ty lub twoje dzieci spędzacie najwięcej czasu.

Podział na kategorie – Zobacz, ile czasu spędzasz na rozrywce, a ile na produktywnej pracy.

Inteligentny poranek – Rano telefon odblokuje się na 10 minut, po czym zablokuje się, dając ci czas na rozpoczęcie dnia.

Spokojna noc – Ustaw zdrowy czas snu, w którym aplikacje będą zablokowane, zapobiegając całonocnym maratonom Netflixa czy bezmyślnemu przeglądaniu mediów społecznościowych.

Regularne przerwy – Pokonaj uzależnienie od internetu, biorąc sugerowane przerwy w ciągu dnia.

Dzienny limit – Ustaw limity czasowe dla aplikacji i kategorii, z których korzystasz najwięcej, a ZenScreen pomoże ci ich dotrzymać.

Personalizacja kategorii – przydzielaj aplikacje do kategorii Rozrywkowych, Produktywnych i Innych.

Tryb bez rozproszeń – Jeden przycisk sprawi, że aplikacje znikną z ekranu głównego, pozwalając ci na spokojny obiad lub czas z rodziną.

Co w aplikacji spodoba się dzieciom:

 • Uszanowanie prywatności – twoje dzieci widzą dokładnie to samo co ty.
 • Przejęcie kontroli – kiedy ustalicie już wspólnie limity, dzieci same kontrolują czas korzystania z urządzenia.
 • Przewidywalność – ZenScreen jasno powiadamia dzieci o ograniczeniach, likwidując zaskoczenie i frustrację nagłym zablokowaniem urządzenia.


AntiSocial

Aplikacja AntiSocial została zaprojektowana, aby nie tylko pomóc ci zrozumieć, jak ‘normalne’ korzystanie z telefonu powinno wyglądać, ale także udostępnić ci narzędzia do walki z uzależnieniem. Zamiast fizycznie ograniczać dostęp do aplikacji, AntiSocial podaje użytkownikowi niezbędne informacje i pozwala samemu je rozwiązać. Dowiesz się, czy korzystasz z telefonu więcej niż przeciętny użytkownik, co pozwoli ci zmotywować się do działania. Aplikacja oferuje także blokadę aplikacji i ograniczenia czasowe, które mogą być włączane gdy potrzebujesz dodatkowej pomocy.

Główne funkcje:

 • Kontroluj liczbę odblokowań telefonu i ile dziennie z niego korzystasz
 • Przeglądaj tygodniowe i miesięczne statystyki czasu korzystania z telefonu
 • Porównuj siebie do innych użytkowników aplikacji
 • Dogłębny system rankingowy
 • Odkrywaj sposoby na zerwanie z uzależnieniem


Space

Aplikacja SPACE została stworzona aby pomóc Ci znaleźć zdrowy balans między smartfonem i czasem produktywnym i w ten sposób pokonać uzależnienie od ekranu.

SPACE pomoże ci:

 • Zrozumieć Twoje dotychczasowe nawyki – czy sięgasz po telefon jedynie z nudów, czy zaspokajasz za jego pomocą potrzebę kontaktu ze znajomymi, czy może naprawdę używasz go do pracy
 • Ustalać cele aby kontrolować, ile korzystasz z telefonu i konkretnych aplikacji, i porównywać obecne wyniki z przeszłymi
 • Ograniczyć korzystanie z telefonu poprzez używanie funkcji takich jak blokowanie powiadomień czy automatyczne przyciemnianie ekranu


Social Fever

Social Fever to aplikacja od Systweak pomagająca kontrolować czas spędzany na telefonie. Oferuje historię naszej aktywności i narzędzia do ograniczania korzystania z aplikacji. Dodatkowym atutem jest możliwość ustalenia i monitorowania „zadań” w realnym świecie jak spacer czy spotkanie ze znajomymi.

Główne funkcje:

Na bieżąco sprawdzaj czas korzystania z aplikacji – Kontroluj, ile czasu zużywasz na oglądanie Netflixa czy przeglądanie Instagrama

Dobrze wykorzystuj czas – Ogranicz korzystanie z telefonu poprzez ustawianie godzin bez ekranu

Odświeżaj zainteresowania – Dodawaj w aplikacji swoje ulubione hobby aby bardziej owocnie wykorzystywać czas

Monitoruj swoje nawodnienie – Pozostań zdrowy i nawodniony, śledząc dzienne spożycie wody

Kontroluj zdrowie swoich oczu i uszu – Zapobiegaj zmęczeniu wzroku i pogorszeniu słuchu dzięki odpowiednim powiadomieniom

Podsumowanie dnia – Otrzymuj dogłębną analizę dotyczącą czasu użytkowania urządzenia i poszczególnych aplikacji


Cyfrowa równowaga

Cyfrowa Równowaga to wbudowana w Androida aplikacja stworzona dla osób chcących kontrolować czas spędzany przed ekranem smartfona.

Uzyskaj obraz swoich codziennych nawyków w cyfrowym świecie:

 • Jak często używasz różnych aplikacji.
 • Ile otrzymujesz powiadomień.
 • Jak często sprawdzasz telefon lub odblokowujesz urządzenie.

Rób sobie przerwy, kiedy chcesz:

 • Dzienne minutniki pozwalają ustawić limity korzystania z aplikacji.
 • Tryb nocny przyciemnia ekran do trybu szarości według ustawionego harmonogramu, by przypomnieć Ci, że na noc masz odłożyć urządzenie. Z kolei tryb Nie przeszkadzać wycisza powiadomienia, by nic nie zakłócało Twojego snu.
 • Tryb pełnej koncentracji pozwala jednym kliknięciem wstrzymać aplikacje rozpraszające uwagę i skupić się na tym, co ważne. Możesz też ustawić harmonogram, by tryb pełnej koncentracji włączał się automatycznie i ograniczał to, co Cię rozprasza, gdy jesteś w pracy, szkole lub domu.


Navroad NEXO Smarty

NEXO smarty to pierwszy na polskim rynku bezpieczny smartfon dla dzieci. Został on opracowany przez inżynierów NavRoad we współpracy ze specjalistami z TVP ABC. Dzięki temu oprócz innowacyjnych rozwiązań takich jak np. geofencing dziecka czy panel kontroli rodzicielskiej, smarty posiada m.in. przeglądarkę bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat oraz interaktywne aplikacje wspomagające naukę poprzez zabawę.

 • Geofence czyli wirtualne ogrodzenie
 • Geolokalizator
 • Bezpieczne połączenia
 • Zdalne zarządzanie telefonem przez chmurę
 • Definiowanie kontaktów w książce telefonicznej
 • Kontrola instalowanych aplikacji
 • Godziny korzystania z aplikacji
 • Aplikację BeSt – kontrola stron internetowych dopasowanych do wieku dziecka
 • Nauka i rozrywka w jednym


Fortnite

Fortnite Battle Royale umiejscawia graczy w wielkiej bitwie na rozległej mapie – pojedynczo lub w grupach od dwóch do czterech osób. Zadaniem graczy jest eliminowanie lub unikanie innych graczy, do momentu w którym na mapie pozostanie tylko jeden zwycięzca (lub grupa).  Aby uzyskać przewagę nad przeciwnikami gracze muszą szukać broni i przedmiotów rozproszonych po mapie.

Kontrola rodzicielska:
Fortnite oferuje szereg opcji kontroli rodzicielskiej, które pomagają kontrolować to, co gracz może widzieć i robić w Fortnite:

 • Może widzieć nieprzyzwoite wyrazy – WŁ. lub WYŁ.
 • Może odbierać zaproszenia do znajomych – WŁ. lub WYŁ.
 • Osoby spoza oddziału widzą twoją nazwę – WŁ. lub WYŁ.
 • Wyświetlaj nazwy osób spoza oddziału – WŁ. lub WYŁ.
 • Czat głosowy – WŁ. lub WYŁ.
 • Czat tekstowy – WŁ. lub WYŁ.
 • Cotygodniowe raporty dot. czasu gry – WŁ. lub WYŁ.
 • Ograniczenie czasowe – WŁ. lub WYŁ.

Poza środkami kontroli w Fortnite modyfikacje można wprowadzać przez Epic Games Store oraz preferowaną platformę do gry, w tym PlayStation, Xbox, Nintendo Switch i urządzenia mobilne. Opcje kontroli rodzicielskiej dostępne z poziomu Epic Games Store i preferowanej platformy do gry obejmują możliwość ograniczenia zakupów.


Apple ScreenTime

Apple ScreenTime bądź też po polsku Apple Czas przed ekranem oferuje następujące usługi:

Czas bez urządzenia

Czas bez urządzenia

Gdy ustawisz funkcję Czas bez urządzenia w Ustawieniach, w wybranym czasie będą dostępne tylko połączenia telefoniczne i wskazane aplikacje. Czas bez urządzenia dotyczy wszystkich urządzeń obsługujących funkcję Czas przed ekranem, a pięć minut przed jego rozpoczęciem otrzymasz przypomnienie. Jeśli został ustawiony kod funkcji Czas przed ekranem, czas bez urządzenia uwzględnia dodatkowe ustawienie: Blokuj w czasie bez urządzenia. Gdy wybierzesz to ustawienie i w momencie rozpoczęcia czasu bez urządzenia klikniesz opcję Poproś o więcej czasu, wprowadzenie kodu pozwoli Ci zatwierdzić korzystanie z aplikacji przez 15 minut, godzinę lub cały dzień. Konta dzieci mogą kliknąć raz opcję Jeszcze minuta lub kliknąć opcję Poproś o więcej czasu, aby wysłać na konto rodzica prośbę o zatwierdzenie.

Limity aplikacji

limity aplikacji

Opcja Limity aplikacji umożliwia ustawienie dziennych limitów dla kategorii aplikacji. Na przykład podczas pracy chcesz widzieć aplikacje z kategorii Biurowe, a ukryć aplikacje z kategorii Sieci społecznościowe i Gry. Limity aplikacji są zerowane codziennie o północy i możesz je w każdej chwili usunąć.

 

Limity komunikacji

limity komunikacji

Kontroluj, z kim dziecko może się komunikować — w ciągu dnia i w czasie bez urządzenia. Te limity mają zastosowanie do kontaktów w aplikacjach Telefon, FaceTime i Wiadomości oraz kontaktów w iCloud. W tym miejscu możesz też decydować, które kontakty są dostępne na zegarku Apple Watch połączonym w parę za pomocą Ustawień rodzinnych, oraz zarządzać nimi. Komunikacja ze znanymi numerami ratunkowymi określonymi przez operatora telefonu iPhone lub zegarka Apple Watch jest zawsze dozwolona. Aby używać tej funkcji, musisz mieć włączone kontakty iCloud.

Zawsze dozwolone

zawsze dozwolone

Niektóre aplikacje powinny być dostępne zawsze, nawet gdy jest aktywna opcja Czas bez urządzenia lub ustawiono limit z opcją Wszystkie aplikacje i kategorie. Domyślnie do kategorii Zawsze dozwolone należą aplikacje Telefon, Wiadomości, FaceTime i Mapy, jednak możesz je usunąć.

 

Ustawienie Ograniczaj treść i prywatność

treść i prywatność

Możesz wprowadzić ograniczenia typów treści, jakie mają być widoczne na urządzeniu. Funkcja Ograniczaj treść i prywatność pozwala zablokować nieodpowiednie treści, zakupy czy pliki do pobrania, a także skonfigurować własne ustawienia prywatności.

Wyświetlanie raportu i ustawianie limitów

Funkcja Czas przed ekranem przedstawia raport na temat sposobu używania urządzenia, otwieranych aplikacji i odwiedzanych witryn internetowych. Aby wyświetlić raport, wybierz kolejno opcje Ustawienia > Czas przed ekranem i stuknij opcję Zobacz całą aktywność pod wykresem. Zostanie wyświetlony ekran z informacjami o użyciu. Możesz na nim ustawić limity aplikacji w kategorii Najczęściej używane, a także sprawdzić, ile razy urządzenie zostało podniesione lub odebrało powiadomienie.


TikTok kontrola rodzicielska

Rodzice, którzy mają konto na TikToku mogą powiązać swoje konto z kontem dziecka, a dzięki temu zarządzać czasem na ekranie oraz dostępem do treści dzieciom. Dorośli mogą także ograniczyć dzieciom odbiór wiadomości prywatnych lub wyłączyć je całkowicie.

Funkcja Parowanie rodziny (kontrola rodzicielska) może zostać uruchomiona przez rodziców z poziomu ustawień. W panelu tym znajduje się zakładka “cyfrowy dobrostan”. Tam pojawiła się nowa opcja. Po określeniu, kto będzie korzystał z konta na danym urządzeniu, na telefonie rodzica zostanie wygenerowany kod QR, który należy zeskanować na smartfonie z kontem dziecka. Pod jedno konto rodzica może zostać podpiętych kilka urządzeń o ograniczonych uprawnieniach.


Amazon Fire TV stick parental control

Amazon Fire TV Stick to odtwarzacz multimedialny wpinany do telewizora poprzez port HDMI, dzięki któremu można oglądać treści w jakości 4K oraz korzystać z liczych platform streamingowych.

Po aktywowaniu kontroli rodzicielskiej na Fire TV Stick można wprowadzić dodatkowe korekty, które wpływają na niektóre aplikacje lub usługi:

 • Można aktywować, czy chcemy wymagać podania kodu PIN przy zakupach w Amazon . Jest to zalecane, jeśli w domu są małe dzieci
 • Dostęp do Prime ZDJĘCIA , jeśli wykorzystywana jest usługa do przechowywania zdjęć Amazon, można wprowadzić kod PIN, aby zobaczyć całą zapisaną zawartość
 • Ograniczenie wiekowe  – ta opcja pozwala ograniczyć zawartość, która będzie wyświetlana w zależności od klasyfikacji wiekowej. W ten sposób maluchy nie widzą nic, co może być dla dorosłych, jeśli nie wprowadzą kodu PIN
 • Blokada/ograniczenie na Amazon Music , oprócz wszystkich powyższych można także ustawić filtr dla Amazon Music
 • Kontroluj czas spędzony przed ekranem telewizora.


Microsoft Family Safety

Microsoft Family Safety to aplikacja do kontroli rodzicielskiej przygotowana z myślą zarówno o komputerach, jak i telefonach czy tabletach. Działa na systemach Windows, MacOS, a także systemach mobilnych: Android oraz iOS. Posiada bogatą funkcjonalność i jest intuicyjna w obsłudze. Aplikacja pozwala na stworzenie grupy rodzinnej, w której każdy użytkownik ma takie uprawnienia, jakie zostaną mu nadane przez administratora grupy.

W zakresie kontroli rodzicielskiej, aplikacja pozwala na:

 • Kontrolowanie czasu spędzanego przed ekranem – można tu zarówno sprawdzić, jak i ograniczyć czas korzystania z urządzeń elektronicznych. Rodzic otrzymuje również cotygodniowy raport, w którym znajdują się statystyki dotyczące korzystania przez dziecko z komputera lub telefonu.
 • Blokowanie nieodpowiednich treści – aplikacja pozwala na blokowanie aplikacji, witryn internetowych lub haseł w wyszukiwarce. Instalowanie aplikacji niewłaściwych dla dziecka jest możliwe tylko za zgodą rodzica – dowie się on również o każdej próbie instalacji bez jego zgody.
 • Śledzenie lokalizacji – jest to opcja Premium, dostępna tylko w pakiecie Microsoft 365. Pozwala na znalezienie urządzenia dziecka. Naturalnie ta funkcja potrzebuje włączonego modułu GPS.


Xbox Family Settings

Aplikacja pochodzi od twórcy konsoli Xbox, Microsoftu. Zawiera ona następujące funkcje:

 • Regulacja czasu spędzanego na konsoli
 • Filtrowanie nieodpowiednich dla dziecka treści
 • Zarządzanie znajomymi dodawanymi przez dziecko na koncie Xbox Live
 • Raporty z aktywności dziecka – czas spędzony przy konsoli, używane aplikacje itd.