Opal

Opal to rozszerzenie nr 1 do ograniczenia czasu spędzanego na ekranie. Dołącz do ponad 100.000 użytkowników, którzy oszczędzają czas, skupiają się lepiej i rozwijają zdrowsze nawyki ekranowe. Nasze rozszerzenie wykorzystuje poparte naukowo podejście do odłączania rozpraszaczy, ustawiania intencji, planowania czasu wolnego i skupiania się na tym, co dla Ciebie ważne.

Dzięki tej aplikacji możesz zablokować rozpraszające aplikacje i witryny, takie jak Facebook, Instagram, TikTok, Reddit, Snapchat, Twitter i wiele innych, za jednym dotknięciem i położyć kres bezmyślnemu scrollowaniu!

Jeśli musisz korzystać z rozpraszającej strony internetowej, musisz ustawić zamiar i czas, dlaczego chcesz go użyć, a program odblokuje tę konkretną stronę dla Ciebie na określony czas.


Space

Aplikacja SPACE została stworzona aby pomóc Ci znaleźć zdrowy balans między smartfonem i czasem produktywnym i w ten sposób pokonać uzależnienie od ekranu.

SPACE pomoże ci:

  • Zrozumieć Twoje dotychczasowe nawyki – czy sięgasz po telefon jedynie z nudów, czy zaspokajasz za jego pomocą potrzebę kontaktu ze znajomymi, czy może naprawdę używasz go do pracy
  • Ustalać cele aby kontrolować, ile korzystasz z telefonu i konkretnych aplikacji, i porównywać obecne wyniki z przeszłymi
  • Ograniczyć korzystanie z telefonu poprzez używanie funkcji takich jak blokowanie powiadomień czy automatyczne przyciemnianie ekranu


Freedom

Freedom pozwala skupić się na produktywnych zadaniach poprzez ograniczenie czasu spędzanego na rozrywce online. Aplikacja działa we wszystkich najpopularniejszych systemach operacyjnych, można więc zsynchronizować swoje urządzenia i pracować bez jakichkolwiek rozproszeń.

Główne funkcje:

Blokuj aplikacje i strony – wyłączaj dostęp do stron, gier i aplikacji które mogą rozpraszać cię w trakcie pracy

Wyłączaj internet – gdy naprawdę musisz się skupić, możesz jednym kliknięciem całkowicie odciąć dostęp do internetu

Synchronizuj wszystkie urządzenia – Freedom w pełni wspiera macOS, iOS, Windows, Androida i ChromeOS, udostępnia także wersję przeglądarkową dla użytkowników Linuxa

Planuj personalizowane sesje – sesję uruchamiaj ręcznie lub planuj swój dzień zawczasu, a wtedy sesje uruchomią się automatycznie

Tryb zablokowany – kiedy twoja wolna wola potrzebuje pomocy, uruchom tryb zablokowany, w którym nie możesz wyłączać sesji w trakcie jej trwania


Instagram

Serwis społecznościowy służący do udostępniania zdjęć oraz krótkich filmików. Umożliwia ich edycję za pomocą filtrów oraz podstawowych narzędzi znanych z programów graficznych (regulacja jasności, kontrastu, nasycenia kolorów itd.). Powstał w 2010 roku, jednak już w 2012 został zakupiony przez firmę Facebook ( teraz Meta Platforms). Dzięki wsparciu dla tej platformy, możliwe jest połączenie kont Instagram oraz Facebook. Decydując się na to łatwiej znajdziemy znajomych, będziemy mogli też udostępniać treści z jednej platformy na drugą. Niestety nie ma możliwości połączenia komunikatorów Messenger oraz Direct Message. Poprzez Instagrama można przeglądać oferty zakupowe, jednak dokonywanie bezpośrednich transakcji jest na razie ograniczone jedynie do Stanów Zjednoczonych. Tzw. zakładka Rolki umożliwia stworzenie i udostępnienie krótkiego nagrania (do 60 sekund). W ramach aplikacji możemy nagrać klip, a następnie poddać go edycji. Dostępne narzędzia to m.in.: spowolnienie (filmu lub dźwięku), efekty dźwiękowe oraz muzyka ( z bezpłatnej biblioteki), efekty AR (augmented reality, poszerzona rzeczywistość), czy funkcja retuszu wideo. 

 

 


Kidgy

Kidgy jest aplikacją do kontroli rodzicielskiej umożliwiającą zarówno regulację dostępu dziecka do internetu, jak i śledzenie na bieżąco jego lokalizacji.

Funkcje:

  • Sprawdzaj obecną i przeszłą lokalizację swojego dziecka na mapie.
  • Ustawiaj wirtualne strefy bezpieczne, aplikacja wyśle powiadomienie gdy dziecko przekroczy ich granice
  • Kontroluj kontakty w telefonie swojego dziecka
  • Monitoruj zainstalowane gry i aplikacje
  • Ustawiaj zadania, które dziecko musi wykonać, zanim będzie mogło korzystać z urządzenia
  • Przycisk S.O.S. – umożliwia dziecku zawiadomienie Ciebie w razie niebezpieczeństwa – aplikacja będzie wysyłać lokalizację urządzenia dopóki przycisk nie jest wyłączony


Kroha kontrola rodzicielska

Aplikacja do kontroli rodzicielskiej na Androida została stworzona w celu ochrony dzieci i zapewnia nadzór nad bezpieczeństwem dzieci w Internecie. Aplikacja jest potężną aplikacją do kontroli dzieci w zakresie czasu ekranu, lokalizacji śledzenia, czasu użytkowania aplikacji do śledzenia, ograniczenia użycia aplikacji, ograniczenia korzystania z telefonu, kontroli witryny, monitorowania YouTube. Możesz blokować aplikacje, ustawiać dzienny limit czasu aplikacji, limit czasu ekranu, blokować nieodpowiednie treści.

Kontrola aplikacji:

  • Blokuj aplikacje i gry
  • Blokuj media społecznościowe
  • Zdalnie nakładaj limity korzystania z telefonu
  • Ustaw plan dnia z wydzielonym czasem z rodziną, snem i nauką

Zarządzanie czasem użytkowania:

  • Aplikacja dostarcza dokładne dane dotyczące czasu spędzonego z telefonem
  • Ustaw i zarządzaj limitem korzystania z konkretnej aplikacji

Monitorowanie mediów społecznościowych:

  • Kontroluj komunikację dziecka (WhatsApp, Viber)
  • Kontroluj YouTube

Ochrona oczu i Tryb Nocny:

  • Tryb Nocny zmniejszy ilość emitowanego przez ekran światła niebieskiego

Lokalizator GPS:

  • Sprawdzaj na bieżąco położenie dziecka na mapie
  • Ustal strefę bezpieczną, a aplikacja wyśle powiadomienie w razie przekroczenia przez dziecko jej granic

Blokuj strony internetowe i filmy na YouTube:

  • Monitoruj strony które odwiedza twoje dziecko
  • Filtry sieciowe automatycznie zablokują niebezpieczne strony
  • Kontroluj, co ogląda twoje dziecko – blokuj nieodpowiednie kanały i filmy


Locator kontrola rodzicielska

Locator to monitor aktywności na mobilne urządzenia Apple’a.

Aplikacja oferuje system nagród w postaci wirtualnych monet otrzymywanych za wykonane cele. Uzbierane monety mogą być wymienione na ustalone z dzieckiem nagrody.

Funkcje:

  • Lokalizator GPS – Zobacz gdzie znajdują się twoje dzieci. Koniec wydzwaniania i zmartwień!
  • Przycisk S.O.S. – Twoje dziecko może wcisnąć ten przycisk w razie niebezpieczeństwa. Natychmiastowo otrzymasz jego lokalizację
  • Oznaczanie kluczowych miejsc – Zaznacz dom, szkołę czy też trening piłki nożnej. Otrzymasz powiadomienie gdy dziecko dotrze na miejsce.
  • Dźwięk z otoczenia – Słuchaj, co się dzieje dookoła twojego dziecka i upewnij się, że znajdują się w odpowiednim środowisku,
  • Głośne alerty – Wyślij głośny sygnał do urządzenia dziecka, gdy to ma wyciszony telefon lub gdy nie słyszy dzwonka
  • Używane aplikacje – Sprawdzaj na bieżąco, z jakich aplikacji korzysta twoje dziecko. Kontroluj, czy uważa na lekcjach i czy odkłada telefon na noc.
  • Poziom naładowania baterii – Przypomnij dziecku, by naładowało telefon. Aplikacja wyśle powiadomienie w przypadku wykrycia niskiego poziomu baterii.


Navroad NEXO Smarty

NEXO smarty to pierwszy na polskim rynku bezpieczny smartfon dla dzieci. Został on opracowany przez inżynierów NavRoad we współpracy ze specjalistami z TVP ABC. Dzięki temu oprócz innowacyjnych rozwiązań takich jak np. geofencing dziecka czy panel kontroli rodzicielskiej, smarty posiada m.in. przeglądarkę bezpiecznych stron internetowych dla dzieci w wieku od 3 do 10 lat oraz interaktywne aplikacje wspomagające naukę poprzez zabawę.

  • Geofence czyli wirtualne ogrodzenie
  • Geolokalizator
  • Bezpieczne połączenia
  • Zdalne zarządzanie telefonem przez chmurę
  • Definiowanie kontaktów w książce telefonicznej
  • Kontrola instalowanych aplikacji
  • Godziny korzystania z aplikacji
  • Aplikację BeSt – kontrola stron internetowych dopasowanych do wieku dziecka
  • Nauka i rozrywka w jednym


mOchrona

mOchrona – aplikacja ochrony rodzicielskiej Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) działa poprzez połączenie – sparowanie – urządzenia rodzica z urządzeniem dziecka. Dzięki temu, umożliwia stałą opiekę nad najmłodszymi użytkownikami internetu.

Rodzic może wprowadzić takie ustawienia, które zminimalizują ryzyko kontaktu ze szkodliwymi treściami w internecie iapli pozwolą dziecku bezpiecznie korzystać z zasobów sieci. W dowolnym momencie można je zmodyfikować.

W aplikacji rodzic może również zobaczyć szczegółowe informacje na temat aktywności dziecka w internecie. Aby tak się stało, wymagane jest wyrażenie zgody na zbieranie przez aplikację danych niezbędnych do generowania statystyk i raportów.

mOchrona umożliwia ponadto kontakt pomiędzy dzieckiem a rodzicem – na kilka sposobów. Zawiera funkcjonalność pozwalającą na wysyłanie próśb o dostęp do określonych treści – rodzic może je zaakceptować lub odrzucić, komunikator tekstowy oraz przycisk S.O.S. – dostępny na urządzeniu dziecka.

Aplikacja zapewnia także rodzicom i opiekunom dostęp do stale aktualizowanych treści edukacyjnych, dotyczących zasad bezpiecznego korzystania przez dzieci z internetu.

https://ose.gov.pl/mochrona


Apple ScreenTime

Apple ScreenTime bądź też po polsku Apple Czas przed ekranem oferuje następujące usługi:

Czas bez urządzenia

Czas bez urządzenia

Gdy ustawisz funkcję Czas bez urządzenia w Ustawieniach, w wybranym czasie będą dostępne tylko połączenia telefoniczne i wskazane aplikacje. Czas bez urządzenia dotyczy wszystkich urządzeń obsługujących funkcję Czas przed ekranem, a pięć minut przed jego rozpoczęciem otrzymasz przypomnienie. Jeśli został ustawiony kod funkcji Czas przed ekranem, czas bez urządzenia uwzględnia dodatkowe ustawienie: Blokuj w czasie bez urządzenia. Gdy wybierzesz to ustawienie i w momencie rozpoczęcia czasu bez urządzenia klikniesz opcję Poproś o więcej czasu, wprowadzenie kodu pozwoli Ci zatwierdzić korzystanie z aplikacji przez 15 minut, godzinę lub cały dzień. Konta dzieci mogą kliknąć raz opcję Jeszcze minuta lub kliknąć opcję Poproś o więcej czasu, aby wysłać na konto rodzica prośbę o zatwierdzenie.

Limity aplikacji

limity aplikacji

Opcja Limity aplikacji umożliwia ustawienie dziennych limitów dla kategorii aplikacji. Na przykład podczas pracy chcesz widzieć aplikacje z kategorii Biurowe, a ukryć aplikacje z kategorii Sieci społecznościowe i Gry. Limity aplikacji są zerowane codziennie o północy i możesz je w każdej chwili usunąć.

 

Limity komunikacji

limity komunikacji

Kontroluj, z kim dziecko może się komunikować — w ciągu dnia i w czasie bez urządzenia. Te limity mają zastosowanie do kontaktów w aplikacjach Telefon, FaceTime i Wiadomości oraz kontaktów w iCloud. W tym miejscu możesz też decydować, które kontakty są dostępne na zegarku Apple Watch połączonym w parę za pomocą Ustawień rodzinnych, oraz zarządzać nimi. Komunikacja ze znanymi numerami ratunkowymi określonymi przez operatora telefonu iPhone lub zegarka Apple Watch jest zawsze dozwolona. Aby używać tej funkcji, musisz mieć włączone kontakty iCloud.

Zawsze dozwolone

zawsze dozwolone

Niektóre aplikacje powinny być dostępne zawsze, nawet gdy jest aktywna opcja Czas bez urządzenia lub ustawiono limit z opcją Wszystkie aplikacje i kategorie. Domyślnie do kategorii Zawsze dozwolone należą aplikacje Telefon, Wiadomości, FaceTime i Mapy, jednak możesz je usunąć.

 

Ustawienie Ograniczaj treść i prywatność

treść i prywatność

Możesz wprowadzić ograniczenia typów treści, jakie mają być widoczne na urządzeniu. Funkcja Ograniczaj treść i prywatność pozwala zablokować nieodpowiednie treści, zakupy czy pliki do pobrania, a także skonfigurować własne ustawienia prywatności.

Wyświetlanie raportu i ustawianie limitów

Funkcja Czas przed ekranem przedstawia raport na temat sposobu używania urządzenia, otwieranych aplikacji i odwiedzanych witryn internetowych. Aby wyświetlić raport, wybierz kolejno opcje Ustawienia > Czas przed ekranem i stuknij opcję Zobacz całą aktywność pod wykresem. Zostanie wyświetlony ekran z informacjami o użyciu. Możesz na nim ustawić limity aplikacji w kategorii Najczęściej używane, a także sprawdzić, ile razy urządzenie zostało podniesione lub odebrało powiadomienie.


Norton 360 for Gamers

Posiadanie dobrze zabezpieczonych urządzeń to w obecnych czasach konieczność. Szczególnie gdy dostęp do tych urządzeń mają dzieci – wówczas chcemy chronić nie tylko swoje dane udostępniane w sieci WWW, ale przede wszystkim chronimy nasze pociechy przed tymi treściami, których nie powinny oglądać. Norton 360 for Gamers to rozwiązanie dla tych, którzy szukają skutecznej ochrony komputera, a nie chcą dodatkowo obciążać swojego PC programami antywirusowymi. Pakiet dla graczy zabezpieczy m.in. nazwy użytkownika, hasła, dane do dokonywania płatności, a jednocześnie nie będzie spowalniał Internetu.

 

Plusy:

+ Łatwe zarządzenie za pomocą aplikacji

+ Możliwość zarządzenia także z poziomu konta na stronie my.Norton.com

+ Możliwość zainstalowania na trzech urządzeniach

+ Redukcja częstotliwości powiadomień

Minusy:

– Wysoki koszt odnowienia subskrypcji

– Nie wszystkie funkcje są dostępne na wszystkich systemach operacyjnych

– Nie działa w przeglądarce Internet Explorer


TikTok kontrola rodzicielska

Rodzice, którzy mają konto na TikToku mogą powiązać swoje konto z kontem dziecka, a dzięki temu zarządzać czasem na ekranie oraz dostępem do treści dzieciom. Dorośli mogą także ograniczyć dzieciom odbiór wiadomości prywatnych lub wyłączyć je całkowicie.

Funkcja Parowanie rodziny (kontrola rodzicielska) może zostać uruchomiona przez rodziców z poziomu ustawień. W panelu tym znajduje się zakładka “cyfrowy dobrostan”. Tam pojawiła się nowa opcja. Po określeniu, kto będzie korzystał z konta na danym urządzeniu, na telefonie rodzica zostanie wygenerowany kod QR, który należy zeskanować na smartfonie z kontem dziecka. Pod jedno konto rodzica może zostać podpiętych kilka urządzeń o ograniczonych uprawnieniach.